BAROK bez PARUK

Akce se koná s podporou NADACE ŽIVOT UMĚLCE.

Barok, termín pro kulturu kolem roku 1700, je slovo asi sto let nové. Jeho „světová“ data bývají definována mlhavě, v Čechách pak asi 1650-1750. Starší název „alonžový sloh“ - podle kudrnatých paruk - nám napoví více: jakési „synonymum“ Paruka-Baroko totiž naznačuje jistou „nepohodlnost“ životního stylu... Přece však byly momenty, kdy i barokní ufuněný, opocený, zapudrovaný, nalíčený, omašličkovaný a okrajkovaný, mnoha vrstvami teplých látek obalený človíček tuhle všechnu parádu odložil, a oděn županem (původně „šubanem“, tedy „čubí“- psí kožešinou podšitým pláštěm) a čepečkem na (od paruk asi již olysalou) hlavu, vyzbrojen aristokratickými dudkami, niněrou, flétnou v holi, pošetkami nebo cythárou, vyrazil do přírody. Neb i jen v útulnu pokoje dal „Světu šklebů“ vale! A taková chvíle je nemyslitelná bez Muziky. A protože povaha Muziky je vždy duchová, je docela jedno, zda jde přitom o žánr duchovní nebo světský; ukazuje nám stále jeden a tentýž směr cesty...

Letošní letní dílna se s podporou vedení Zámku může znovu realizovat v malebném Pojizeří, v „kulisách“ původně Budovcova renesančního sídla přetaveného muzikálními Valdštejny v barokní residenci, v „Sala Terreně“ zámeckého parku, tedy jaksi „vystrčeni“ ze světa paruk a kravat, se budeme věnovat především barokní hudbě. Čas budeme trávit hrou na dobové nástroje. Dílna se bude věnovat „hoch“ muzice prosakující do lidové muziky, tak se vzájemně ovlivňující. Pokusíme se probudit zájem mladých muzikantů hrát poučeně ne pouze jeden žánr tzv. vážné muziky. Všichni přizvaní muzikanti budou studovat skladby Balletti od různých skladatelů a lidové taneční písničky spojené s obdobím posvícení, dožínek. Týden zakončíme i několika vystoupeními v následných měsících v překrásných místech: Sala Terrena v Mnichově Hradišti, Ratibořice u České Skalice, Skanzen v Kouřimi.
Po čtyřleté spolupráci se zpěvákem a muzikantem, renesančním člověkem Michaelem Pospíšilem objevujeme prameny folkloru v naší zemi. Díky jeho nesmírné povědomosti o staré muzice se vzájemně obohacujeme a odhalujeme spojení barokní muziky, tance s folklorem.