FS Barunka na jaře 2017

Dětský folklorní soubor Barunka (při SVČ Bájo) se 1. 4. 2017 zúčastnil Postupové krajské přehlídky dětských folklorních souborů v Červeném Kostelci a získal za choreografii Martiny Pavlasové (vedoucí souboru) "Klapy, klapy, klap" cenu poroty: za dramaturgický počin zpracování a provedení barokní Řehořské koledy. Impuls k zařazení žákovské řehořské koledy do repertoáru dal náš spolupracovník – muzikolog Michael Pospíšil. Děti s tímto programem navštíví mateřské a základní školy. Při výchovných programech přiblíží malým divákům další střípek v mozaice tradic našich předků. Gratulujeme!

Hned následující den měla malá děvčata dost sil na svoji koledu. Celé dopoledne s připravenými lítečky obcházela Českou Skalici s přáním hezkého jara. A to není všechno! Odpoledne už tradičně svátečně ustrojení „souboráci“ v kroji vynášeli Zimu-Smrtku za doprovodu mnoha přihlížejících tentokrát až k Viktorčinu splavu. Nikdo nelitoval, dlouhou procházku provázelo teplé sluníčko. Není se co divit, že „u viktorky“ bylo plno. Starobylá písnička „Vrby se nám zelenají, na dvě strany prokvétají“ se nesla Babiččiným údolím.

Škaredá středa 12. 4. 2017 na zkoušce Barunky nebyla zamračená. Všechny věkové kategorie souboru společně chystaly velikonoční čas. Babičky vypravovaly malým, jak se u nich doma zdobí vajíčka. Babička Věrka Mertlíková ukázala techniku zdobení vejdunků horkým barevným voskem, což si děti samy vyzkoušely a odnášely si domů svoje kraslice. Pan Lemberk si s dětmi připomínal pletení pomlázky. Tak vzniká tradice!

Nejdůležitější letošní akcí kromě zahájeného projektu „Aktivní senior...“ je bezpochyby účast na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici (23. - 25.6. 2017) – Mekka folkloristů z celé České republiky. Spolu s nejlepšími soubory z Podkrkonoší připravuje Barunka autorský pořad zaměřený na náš region, ve kterém působili sběratelé - etnografové P. Krejčí, J. Š. Kubín. Těšíme se ševcovké, krejčovské, tkalcovské tance, v nichž budou ozdobou mistrovské „mateníky“.

Za FS BARUNKA Martina Pavlasová