27. a 28. června 2015 Mlynářské slavnosti,
Rudrův mlýn, Ratibořice

FOTOGALERIE
Výsledky soutěže Ratibořický bochník 2015

O posledním červnovém víkendu se v Rudrově mlýně v Ratibořicích tradičně konaly „Mlynářské slavnosti“, tentokrát se jednalo již o 4. ročník. Program oslavoval nejen cech mlynářský, ale i další řemesla, hlavně ševcovské. Pořádající Folklorní soubor Barunka z České Skalice v choreografii Martiny Pavlasové společně s hudebním souborem :II:RITORNELLO:II: z Prahy pod vedením pana Michaela Pospíšila představil v premiéře znovuobjevené písničky vynikajícího folklorního sběratele našeho kraje Josefa Štefana Kubína (1864-1965). Nejmenší děti ševcovaly a točily se na mlýnském kole, až se louky zelenaly, starší si tropili žerty nejen ze ševců, mlynářů, krejčích, ale také z klevetivých „tetek“ (rozuměj tančící babičky). Ty se však také nenechaly zahanbit a vystřihly dvě části obrozenecké České Besedy.

Především děti, ale i ostatní návštěvníky potěšila i překvapila paní Jaroslava Holasová s loutkovou pohádkou „O slepičce“ podle Boženy Němcové. Pravidelným hostem se stala pěvecká skupina Hejšovina z Kudowa Zdroj, která zpívala polské lidové písně. K vidění byla tradiční řemesla: zdobení perníků, ševcování, pletení košíků. SVČ Bájo Česká Skalice připravilo výtvarnou dílnu, tentokrát drátování. Menší děti se také mohly svézt na krásném vyřezávaném ručně poháněném kolotoči a naopak pouze dospělí se mohli zaposlouchat do košilatých humórek. Kubín je zapsal v neopakovatelném kladském nářečí.

Kromě koláčů, buchet či bublaniny mohli návštěvníci ochutnávat vzorky patnácti druhů chleba regionálních pekařství i fyzických osob a v soutěži „Ratibořický bochník 2015“ hlasovat pro ten nejchutnější. Po sečtení hlasovacích žetonů vyhlásili starosta České Skalice Martin Staněk, kastelán ratibořického zámku Ivan Češka a Babička Miroslava Smetanová vítězem Podmáslový chléb pekařství Medikus z Doubravice u Dvora Králové nad Labem. Druhé místo obsadila paní Jitka Rumplesová, která svůj chleba nazvala Jitčin podmáslový bochníček, a třetí místo získal Škvarkový chléb PéCé Náchod. Ceny do soutěže věnovala firma Mlýny J. Voženílek Předměřice nad Labem. Blahopřejeme a děkujeme všem zúčastněným pekárnám.


Vyhlášení soutěže Ratibořický bochník 2015
Přihláška do soutěže Ratibořický bochník 2015Mlynáři stáli společensky mezi všemi stavy (sedláky i měšťáky, panstvem i duchovními), zkrátka každý je potřeboval pro přežití, což by nás mělo poučit. Každý si je rád dobíral, protože se všeobecně vědělo, že jako naši dnešní „parlamentní trafikáři“ si i oni tu a tam něco přivydělají nekalým způsobem… Letos zve náš program nejen na oslavu cechu mlynářského.