O nás

Dětský folklorní soubor Barunka

Dětský folklorní soubor Barunka byl založen v září roku 1991 při Domu dětí a mládeže (dnes Středisko volného času) Bájo v České Skalici.

Zakládaly ho Martina Pavlasová – vedoucí a choreograf, Hana Vavřínová – ředitelka Bája. Soubor Barunka nese dívčí jméno spisovatelky Boženy Němcové, která prožila dětství v nedalekém malebném ratibořickém údolí a chodila do školy v České Skalici. Právě v díle této spisovatelky, zvláště v knize Babička, jsou nejkrásněji popsány zvyky kraje kolem řeky Úpy, a proto je tato kniha často inspirací pro práci souboru.

Členové souboru však neznají obyčeje jen z literatury nebo z provedení na jevišti. Děti dobře vědí, jaké to je, když jim mrznou ruce při koledě na Tři krále, ale i o co lépe chutná vykoledovaná čokoláda než ta kupovaná. Při masopustních oslavách s otevřenou pusou sledují povykující maškary v čele s Pronobusem a pak si pochutnají na tradičních koblížkách. Jaro vítají lítečkem, stromečkem ozdobeným vejdunky a pentličkami, stejně tak, jak to činila děvčata před dvěma sty lety. Na Smrtnou neděli strojí Zimu – Mařenu, aby ji potom za zpěvu odstrojily a za velikého jásotu utopily.

Při akci „Barunčina škola aneb Když chodila Božena Němcová“, která se uskutečňuje ve staré škole každým rokem v době školních výletů, si děti vyzkoušejí psaní na dřevěné tabulky i klečení v koutě jako trest od pana učitele za zlobení. Koncem každého roku probíhají adventní koncerty v našem i jiných městech, kde děti překrásnou Hrou na jesličky s hudbou a zpěvem oživují tradiční betlém a jejich čekání na Ježíška se tím stává daleko opravdovější. Ve své dvacetileté historii prošly souborem desítky dětí, které si odnášejí do života nezapomenutelné zážitky nejen z pravidelných tréninků, ale i z letních táborových soustředění, z mnoha veřejných vystoupení i z účasti na folklorních festivalech v Čechách, na Moravě i v cizině – Chorvatsko, Itálie, Slovensko, Polsko.

Občanské sdružení Barunka

Občanské sdružení Barunka přirozeně vzniklo v roce 2006 jako pokračování práce s dětským folklorním souborem. U zrodu myšlenky stáli manželé Pavel a Renata Řídkých. Dospělí pracující v muzice souboru z podnětu vedoucí taneční složky Martiny Pavlasové k sobě přibrali rodiče dětí a přátele při konání Folklorního jiřinkového bálu v září 2009. Secvičili dobovou obrozeneckou čtverylku, kterou u této příležitosti tančilo a zpívalo 32 tanečnic a tanečníků – čtyři kolony. Byl to nezapomenutelný zážitek!

Hlavní součástí „dospělé“ Barunky je lidová muzika s primášem Pavlem Řídkým. Lidová muzika doprovází malá Baruňátka po celý rok na všech akcích a vystoupeních. Jejich písně jsou veselé i dojemné, někdy dokážou rozesmát, jindy i rozplakat. Česká písnička v jejich podání vnáší do našich srdcí kus dávné minulosti a tradice. Na mnoha akcích se podílejí nejen jako muzikanti, ale i jako velmi dobří organizátoři. Při realizaci akcí jim pomáhají i rodiče dětí, zejména svou řemeslnou a kuchařskou tvorbou. Ze starých šuplíků babiček vytáhnou ty nejlepší recepty na tradiční pokrmy, od rad našich předků se snaží předvádět staré tradice, jako je zdobení kraslic, perníků, pletení pomlázek, drátkování, pečení vrkoče.